• +48 784 220 442
alfa9.jpg

Podatki i rachunkowość

 • Ulga mieszkaniowa: Dwa lata nie tylko na wydatek, ale i na nabycie własności

  Mąż, który buduje budynek na gruncie należącym do żony, musi uzyskać współwłasność w ciągu dwóch lat. W przeciwnym razie straci prawo do ulgi mieszkaniowej – wynika z wyroku NSA.

 • Minimalizowanie strat może być kosztem

  Spółka, która kupiła nieruchomość obiecaną wcześniej komuś innemu, może potrącić wydatek z tytułu wypłaconej rekompensaty – uznał NSA.To nie pierwszy wyrok, w którym Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wydatki na minimalizację strat mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodu.

 • Fiskus dokładniej zbada transfery między firmami powiązanymi

  Organ podatkowy będzie mógł rekalkulować ceny transferowe w przypadku trudnych do wyceny wartości niematerialnych – zakłada opublikowany wczoraj projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie cen transferowych

 • Zarobią ci, co nie odpisali jeszcze w koszty pełnej wartości auta

  Kto nie zamortyzuje firmowego samochodu do końca tego roku, od stycznia 2019 r. będzie korzystać z podwyższonego limitu 150 tys. zł – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP

 • Nie zawsze cała hipoteka wpłynie na podatek

  Jeśli przedmiotem darowizny jest udział w nieruchomości, na której ustanowiona jest hipoteka, to ciężarem podatkowym może być odpowiednia część tego obciążenia – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

 • Polecenie darczyńcy trzeba udowodnić przed fiskusem

  Kto za pieniądze od kogoś innego kupuje nieruchomości we własnym imieniu, ten ryzykuje zapłatę podatku od darowizny – wynika z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 • Opłata przystankowa nie ogranicza odliczenia VAT

  Koszty budowy i przygotowania przystanków autobusowych są związane ze świadczeniem usługi transportu miejskiego, a więc działalnością gospodarczą. Gmina może odliczać od nich cały VAT i nie zmienia tego pobór opłaty przystankowej – uznał NSA.

 • Zerowa akcyza na płyn do e-papierosów. Rząd chce przedłużenia

  We wtorek rząd zajmie się przedłużeniem obowiązywania do końca czerwca 2020 r. zerowej akcyzy na płyn do e-papierosów oraz tzw. wyrobów nowatorskich - przewiduje porządek obrad wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

 • Nowy podmiot zyska finansowanie, ale będzie musiał prowadzić księgowość

  Zmienią się zasady rachunkowości dla kół gospodyń wiejskich. Będą one zakładać księgi rachunkowe lub uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.

 • Zmiany w VAT – na to muszą się przygotować firmy

  Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

Kontakt

ALFA Biuro Rozrachunkowe Janina Wienzek
85-424 Bydgoszcz
ul. Św. Antoniego z Padwy 9A
tel. +48 784 220 442

Księgowy Bydgoszcz

ALFA Biuro Rachunkowe Janina Wienzek

Wpisz adres z którego chcesz dojechać: