alfa9.jpg

Podatki i księgowość

11 kwiecień 2021

 • Darowizna od teściowej – kiedy z podatkiem, a kiedy bez podatku?
  Otrzymanie darowizny w pewnych sytuacjach rodzi obowiązek zapłaty podatku, kiedy indziej podatku płacić nie trzeba. Wszystko zależy od rodzaju więzi rodzinnych między darczyńcą i obdarowanym, wartości wsparcia, a niekiedy także od dochowania pewnych formalności i celu, na jaki darowizna została przekazana.
 • Buda: Będziemy się skupiali na kwocie wolnej od podatku
  Zależy nam na tym, by osoby najmniej zarabiające zapłaciły najmniej podatku, będziemy się skupiali na kwocie wolnej od podatku - poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda cytowany przez PR24.
 • KAS: W razie problemów można wystąpić np. o odroczenie terminu płatności podatku
  Podatnicy, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty lub umorzenie zaległości podatkowych - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.
 • Prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku akcyzowym
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, zawierającą pakiet kilkunastu rozwiązań, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu towarami akcyzowymi, w szczególności skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi, suszem tytoniowym, paliwami opałowymi i żeglugowymi oraz sprowadzanymi do Polski samochodami osobowymi, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
 • Prezydent podpisał nowelizację Prawa celnego
  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa celnego oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ma usprawnić wydawanie decyzji dotyczących należności z tytułu importu towarów - wyjaśniono.
 • Nieodpłatne przekazanie mieszkania a VAT. Jak ustalić podstawę opodatkowania
  Deweloper, który nieodpłatnie przekazuje mieszkania swoim wspólnikom, rozlicza VAT od ceny, którą mógłby za nie uzyskać, a nie od kosztu wybudowania – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
 • Ulga rehabilitacyjna także na wizyty u psychologa
  Wydatki na psychoterapię można odliczyć od dochodu jako opłaty za zabiegi rehabilitacyjne – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
 • Rząd przyjął projekt uszczelniający VAT w e-handlu i imporcie tzw. małych przesyłek
  Implementację unijnych rozwiązań zawartą w pakiecie e-commerce w czwartek przyjęła Rada Ministrów - podało Ministerstwo Finansów. Jak przypomniało MF, celem pakietu jest uszczelnienie VAT w handlu elektronicznym i imporcie tzw. małych przesyłek do UE.
 • Dodatkowy grosz dla zakażonych koronawirusem jest bez podatku
  Zapomogi wypłacane przez pracodawcę osobom zarażonym SARS-CoV-2 i chorującym na COVID-19 są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
 • Zagraniczny spadek podwójnie opodatkowany
  Kto odziedziczył majątek w innym kraju unijnym, zapłaci podatek w obu krajach. Nie pomniejszy polskiego podatku od spadków i darowizn o kwotę zagranicznej daniny – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w kolejnej już interpretacji.

Kontakt

ALFA Biuro Rozrachunkowe Janina Wienzek
85-424 Bydgoszcz
ul. Św. Antoniego z Padwy 9A
tel. +48 784 220 442

Księgowy Bydgoszcz

ALFA Biuro Rachunkowe Janina Wienzek

Wpisz adres z którego chcesz dojechać:

Search