• +48 784 220 442
alfa9.jpg

Podatki i rachunkowość

 • Aport przedsiębiorstwa może opóźnić powstanie obowiązku dokumentacyjnego

  Niejednokrotnie przedsiębiorcy podejmują decyzję o przeniesieniu części prowadzonej działalności do odrębnej, powoływanej w tym celu spółki. Powody tego mogą być różne, ale zazwyczaj prowadzenie części biznesu w ramach odrębnego podmiotu ułatwia zarządzanie wyodrębnioną w ten sposób częścią. Jak jednak wpływa aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (ZCP) na obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, zwłaszcza jeśli przekroczenie ustawowych progów przychodów lub kosztów rachunkowych (z czym potencjalnie wiąże się obowiązek dokumentacyjny) wynika tylko z działalności wnoszonego przedsiębiorstwa lub ZCP?

 • Przerwa w dostawie nie ma znaczenia

  Transport towarów do danego państwa za pośrednictwem zwykłego magazynu położonego w innym kraju, to jedna nieprzerwana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – orzekł NSA.

 • NSA nie wypowiedział się ws. podatku od wiatraków

  Naczelny Sąd Administracyjny nie podjął w poniedziałek uchwały ws. opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych. NSA w składzie siedmiu sędziów zdecydował, że przejmie tę sprawę i rozstrzygnie ją na rozprawie w "najszybszym możliwym" terminie.

 • Jak ująć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w jednostkach oświatowych

  Jesteśmy nowo utworzoną placówką oświatową działającą w formie jednostki budżetowej. Zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jesteśmy zobowiązani do utworzenia odpisu z tego tytułu. W jaki sposób należy dokonać tego odpisu? Kiedy środki z tytułu odpisu należy przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy?

 • Jak zaksięgować wyprawkę dla ucznia

  W naszej jednostce funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracownikom, którzy złożyli wnioski, finansujemy z jego środków wyprawki dla dzieci. Mogą oni otrzymać maksymalnie 400 zł przelewem na konto za dokonane wydatki. Są to pierwsze świadczenia, jakie otrzymają pracownicy w tym roku. Jak te wypłaty ująć w księgach?

 • Koniec użytkowania wieczystego: Trzy miesiące na analizę zasobów mieszkaniowych

  5 października 2018 r. wejdzie w życie nowa ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dla ksiąg rachunkowych jej skutki zaistnieją już 1 stycznia 2019 r., dlatego należy się na nie przygotować.

 • Kiedy zagraniczna spółka inwestycyjna podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce

  Austriacka spółka inwestycyjna została założona przez polską osobę fizyczną, austriacką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz inwestora z Wielkiej Brytanii w celu prowadzenia wspólnej inwestycji w Polsce.

 • Ściągawka dla księgowych z 24 września
 • Po co fiskus mnoży klauzule? Na razie używa ich jako straszaka

  Problem: Nie milknie dyskusja na temat sensu wprowadzania kolejnych klauzul przeciwko unikaniu opodatkowania. Ministerstwo Finansów tymczasem wprowadza do przepisów kolejne klauzule szczegółowe i wzmacnia tę generalną, zapisaną w ordynacji podatkowej. Po co, skoro dotychczasowe klauzule nie są stosowane? Zdaniem ekspertów cel jest jeden: wystraszyć podatników i zmusić ich do postępowania zgodnego z oczekiwaniami fiskusa.

 • W sprawach podatkowych świadek przestanie być incognito

  Organy podatkowe nie podają w zawiadomieniach danych osób, które mają być przesłuchiwane w związku z toczącym się postępowaniem podatkowym. Ministerstwo Finansów twierdzi, że przepis ordynacji podatkowej nie nakłada na urzędników takiego obowiązku, a sądy to potwierdzają. Ta praktyka ma się jednak zmienić

Kontakt

ALFA Biuro Rozrachunkowe Janina Wienzek
85-424 Bydgoszcz
ul. Św. Antoniego z Padwy 9A
tel. +48 784 220 442

Księgowy Bydgoszcz

ALFA Biuro Rachunkowe Janina Wienzek

Wpisz adres z którego chcesz dojechać: